sâmbătă, 19 iulie 2014

Jumări şi untură de casă



Cu ceva timp în urmă, în supermarketul de unde îmi fac cumpărăturile am văzut jumări gata preparate. N-am mai mâncat jumări de mulţi ani şi am vrut să îmi cumpăr o tăviţă mică să-mi fac pofta dar, cînd am citit preţul am crezut că nu văd bine, 
câteva jumări ambalate într-o  tăviţă  costau 40 de lei, 
mai mai să leşin de poftă acolo, 
lumea se uita la preţ  îşi făcea cruce şi pleca mai departe.

Astăzi, în acelaşi supermarket am gasit slănină proaspătă de porc 
fără şorici, tăiată bucăţi măricele şi  ambalată la tăviţe la 2.99 /Kg.
Am cumpărat trei tăviţe, în total am avut 1.458 Kg.
 am plătit 4.37 lei. şi am ajuns acasă fericită 
să-mi fac jumările mult dorite.


 Jumările se fac bine în tuci dar eu n-am, 
aşa că le-am pus în cratiţa zepter la foc mic .
Mai întîi am pus peste slănină o cană cu apă şi am pus capacul. 
După 8 minute am  amestecat mereu pînă cînd apa s-a evaporat 
şi slănina a început să se topească. 


Când bucăţile de slănină s-au rumenit şi au început să pocnească, 
le-am scos cu spumiera şi le-am lăsat la scurs în strecurătoare.
După ce s-au răcit le-am dat un praf de sare.


Untura obţinută  am pus-o într-un borcan  de 800 grame,
după ce s-a răcit complet am înfiletat capacul  
şi l-am depozitat în frigider.


Câteva jumări cu pâine şi ceapă stropite cu un ţoi mic 
de ţuică, palincă sau rachiu de prune, 
produse tradiţionale româneşti, naturale 100%
au fost minunate !!!
    


7 comentarii:

  1. Vai, ce pofta mi-ai facut! Stiu ca sunt pline de calorii dar consumate cu masura, asa, din cand in cand, cred ca nu e o nenorocire! :-)
    Numai bine!

    RăspundețiȘtergere
  2. Vulpito, te cred că îţi e poftă, din cănd în când nu face nimănui vreun rău, ceapa şi ţuiculiţa au rol de degresare, aşa că suntem atenţi să nu acumulam colesterol ! Îţi doresc o zi frumoasă !

    RăspundețiȘtergere
  3. Este incredibil pretul de 40 de lei… mai bune sunt cele de acasa calde, cu o bucatica de paine proaspata, chair daca e o bomba calorica. Un deliciu.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Bună, Simona ! da, scumpe rău cele de la magazin ! bine că avem posibilitatea să ni le facem singure acasă, ieftin şi bune !

      Ștergere
  4. Buna,

    Care este supermarketul cu pricina? Eu am gasit slanina doar la Kaufland si este 7 lei/kg

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Bună marcian,
      Auchan din Berceni deschis în locul fostului Real !

      Ștergere
  5. Multumesc mult pentru raspuns, mai astept si alte retete :)

    RăspundețiȘtergere

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...